Concursuri Sportive

Concursuri și întreceri sportive

Rezultate an școlar 2015-2016

Prin Asociația Sportivă Școlara “Eco-Sport”, îndrumată de profesorii de educație fizică și sport din școala, elevii noștrii au participat la diferite competiții sportive, pe diferite discipline, înscrise în Calendarul competițional al Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, precum și alte concursuri (cupe).

În acest sens s-a urmărit: creșterea numărului de elevi participanți la competițiile sportive, cultivarea în rândul lor a spiritului de fair-play, favorizarea obișnuinței de practicare independentă a uneia sau a mai multor discipline sportive, favorizarea socializării și dezvoltării spiritului de emulație în rândul elevilor.

În acest an școlar, urmând tradiția anilor precedenți, elevii noștrii au luat startul la numeroase competiții sportive în cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, obținând rezultate deosebite.

Atletism – cros, disciplină sportivă individuală, cu finalizare națională. Etapa județeană la cros s-a desfășurat în 18 martie 2016, la Lipova. Sportivii, care au reprezentat școala noastră au fost: Toth Carina X-A, Tucudean Oana Silvia XI-A, Nitu Simona X-A si Timis Vasilica X-A, la fete și: Hui Cătălin IX-A, Munteanu Bogdan XII-D, Piroș Darius XI-D, Demșorean Alexandru XI-A și Samfira Robert XI-D. Rezultate: Toth Carina, campioană județeană, ce se pregătește să participe la etapa națională, Țucudean Oana locul II și Nițu Simona locul VI la fete, la băieți Hui Cătălin locul IV.

Baschet - fete. Competiția din cadrul ONSS s-a desfășurat în perioada 19-26. 02. 2016, în sala Liceului cu Profil Sportiv Arad, etapa pe grupe, unde echipa noastră a ocupat locul I și în sala Decebal unde s-au desfășurat semifinalele și finalele. Echipa Colegiului Economic s-a clasat pe locul II, devenind vicecampioana județeană. Din echipa au făcut parte: Carina Toth X-A, Larisa Ebervain X-E, Ioana Alexandra Lopătaru X-E, Andreea Antonilă X-B, Ana-Maria Hodișan IX-D și Alexandra Nistor X-A.

Tenis de masă. Etapa județeană la această disciplină s-a desfășurat în 02.02.2016, la sala “Emil Procupeț” din Arad. La această competiție au participat 11 licee. Școala noastră a fost prezentă cu: Bogdan Raul X-A, Toader Darie X-C, si Hanc Dorina 9g. Elevul Raul Bogdan a ocupat locul III.

Volei - fete. Tot în luna februarie a avut loc și etapa județeană la volei. Echipa de fete, alcătuită din: Nițu Simona X-A, Sferdian Cristina Mihaela X-A, Șandru Amalia IX-E, Boldovici Denisa XI-C, Ilas Larisa XI-C, Banci Diana IX-E, Hanc Dorina 9g, Olariu Adelina XI-D și Tanase Anda 9g, au obținut locul III pe județ. Echipa noastră a mai primit și 2 premii speciale pentru Nițu Simona “Cea mai buna trăgătoare” și Șandru Amalia “Cea mai buna ridicătoare”.

În luna ianuarie a avut loc și Cupa “UNIREA”, la badminton, competiție desfășurata la nivel județean. Campion la această disciplină sportivă este Denis Sferdian XI-B, un elev deosebit, care a câștigat 3 ani la rând aceasta competiție pentru școala noastră. Elevul Onaca Florin XI-D, s-a clasat pe locul III.